15.04.2020
Тема. Соціально-економічний розвиток західноукраїнських земель на початку XX ст.
Переглянути відео https://www.youtube.com/watch?v=BIgnQHRPaKM
Письмово. 1. 1907-1909 рр. у розвитку промисловості Наддніпрянської України вважаються як роки.
2. У 1910 р. розпочинається промислове ... Наддніпрянщини, яке тривало до ...
3. Головним експортним товаром Наддніпрянщини було ...
4. Найбільшим портом українських земель у складі Російської імперії було місто ...
5. Ініціатором проведення аграрної реформи на початку ХХ ст. в Російській імперії був .
6. Головним прорахунком у проведенні аграрної реформи стало ...
7.Співвіднесіть великі міста – центри сучасних областей України з назвами історико-етнографічних областей:
1) Східна Галичина
2) Північна Буковина
3) Закарпаття
А. Львів
Б. Мукачеве
В. Станіслав (зараз Івано-Франківськ)
Г. Тернопіль
Д. Ужгород
Е. Чернівці
Перевірте себе!
1) Східна Галичина – А. Львів. В. Станіслав. Г. Тернопіль
2) Північна Буковина –Е. Чернівці
3) Закарпаття – Б. Мукачеве. Д. Ужгород
- Знайдіть на карті вищезазначені міста. У складі якої держави вони перебували на початку ХХ ст.?
Характер економіки західноукраїнських земель
Робота зі схемою Завдання
1. На основі даної схеми дайте загальну характеристику стану економіки західноукраїнських земель.
2. Які особливості розвитку промисловості ви можете відмітити порівняно з попереднім періодом?
3. Як ви вважаєте, чому саме нафтовидобування і деревообробна промисловість стали основними галузями української промисловості? 4. Як кріпосницькі пережитки впливали на стан сільського господарства?
Розвиток промисловості та сільського господарства Робота з джерелами інформації в групах Галицький економіст про економічну ситуацію на західноукраїнських землях «Вироби з тканини і прядива. Від сорочки аж до килиму, залізні й металеві вироби, знаряддя, машини, добрива, вироби шкіряної промисловості, хімічні вироби — словом, усе, чого потребує людина від колиски аж до могили, майже усе імпортуємо, купуємо, позичаємо у чужих».
Завдання 1. Яку особливість у розвитку західноукраїнської промисловості розкриває даний документ ?
2. Як ви вважаєте, чому така ситуація склалася в західноукраїнських землях?
За даними перепису населення 1900 р. «…З усієї кількості українців Галичини власне землеробів було 94 %, робітників — 1,4 %, службовців — українців взагалі майже не було. До Львова стікається українська людність, але співвідношення між різними національними групами залишається майже незмінним: трохи більше половини поляків… Місто Львів у середині століття налічувало 70 тисяч мешканців, у кінці століття — 160 тисяч. Львів залишається одним з найзначніших міст імперії — п’ятим за чисельністю після Відня, Будапешта, Праги і Трієста. Упродовж другої половини століття Львів стає великим залізничним вузлом».
Завдання • До кожного абзацу цього документа зробіть висновки про певні ознаки розвитку економіки західноукраїнських земель.
Зі спогадів гуцулки Марічки про її подорож до міста «Ждемо. Аж приїхало таких возив, возив. А дим идет з передньої машини. Людей багато и всі бігом у вози сідати. Учитель казав мині йти, бо я ни знала, єк тото. Так боялася, але як сіла, то вже би хотіла цим їхати. Так сиди, єк у хаті. И тепло, и лавки. Идет колісцема машина, а так дуже фуркотить. Вулиці у місті такі, що боками стежки, а посередині вулиця. Стежками идут люди, а вулицею фіри. Стежками у вечір світла горе, а в нас такого нима. То ни своє село, і люди чужі».
Завдання 1. Що вразило дівчинку під час подорожі до міста?
2. Що привернуло вашу увагу в цій розповіді?
Висновок: на початку ХХ ст. у західноукраїнських землях важкої промисловості майже не існувало. Машинобудування було розвинено слабко. У Закарпатті діяли металургійні заводи, де виплавляли чавун. На цих підприємствах використовувалася застаріла техніка.
Розвиток кооперативного руху
• Був дуже поширеним. Найбільшого поширення набули кредитно-позикові і споживчі кооперативи;
• центром керівництва кооперативним рухом став «Ревізійний союз українських кооперативів»;
• кооперативи матеріально підтримували дрібних виробників, допомагали зміцнити господарське становлення українських селян, стримували процес обезземелення селян, допомагали їм збувати сільськогосподарську продукцію, сприяли росту національної свідомості.
Висновок: у цілому у промисловості українських земель, що перебували в складі Австро-Угорщини, на початку XX ст. намітився значний прогрес. Проте у Східній Україні процес індустріалізації відбувався більш швидкими темпами. Промисловий переворот проходив повільніше і до початку Першої світової війни ще не завершився. Західний регіон, як і вся Україна на початку XX ст., істотно відставав від провідних країн світу. Це стало результатом насамперед грабіжницької антиукраїнської політики Австро-Угорської імперії, збереження численних пережитків через засилля іноземного капіталу.
Завдання Іван Франко у 1907 р. писав: «Наш бідний, довгі роки систематично гноблений і оглуплюваний народ власною силою й енергією підіймав себе з понижуючого стану… та з радісною впевненістю глядить у свою кращу будучність».
1. Про яку зміну у селянських настроях говорить І. Франко?
2. Н а чому було засноване його твердження?
Домашнє завдання. Прочитати п.27
Виконайте завдання.
- Позначте на контурній карті території західноукраїнських земель, що на початку ХХ ст. входили до складу Австро-Угорської імперії (Східна Галичина, Північна Буковина, Закарпаття).
Усно.
- Прочитайте уривок із документа та дайте відповідь на запитання:
«...в галицькім селі на сто люда є 90 нуждарів, а 10 заможних. В багатьох околицях люди не їдять хліба, а живуть тільки горохом квасолею і кукурудзою. У разі хвороби не має хлоп жодної помочі ані обеспеченна... У парі з нуждою іде темнота серед хлопської маси. В деяких повітах більше як половина хлопських дітей не ходить до школи, і ростуть ті бідні діти без всякої освіти» - йшлося у статті «Хлопська нужда» львівської газети «Громадський голос» за 1907 р.
- Проаналізуйте документ та доведіть або спростуйте справедливість інформації, що наведена у статті.