26.05.2022
Тема. Географічне положення, адміністративно-територіальний устрій, історія формування і розвитку.
Вивчення будь-якої території починається з опису її географічного положення.
ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ території - це особливості її розташування на земній поверхні відносно інших територій або об’єктів (природних чи господарських), наприклад, морів, гір, родовищ корисних копалин і т. п.
Сумська область розташована в північно-східній частині України . Майже на 250 км простягнулась вона з півночі на південь і на 190 км з заходу на схід. Її площа становить 23,8 тис. км2.
На заході Сумщина межує з Чернігівською, на півдні й південному заході з Полтавською і Харківською областями України. З окремих районів саме цих трьох областей і була утворена 10 січня 1939 року наша область.
На півночі і сході до Сумщини прилягає територія Брянської, Курської та Бєлгородської областей Росії. Сусідство з Росією є особливою рисою географічного положення нашого краю.
Сумська область віддалена від морів і океани від південних її меж до найближчого морського порту Маріуполя на Азовському морі 6ільше як 400 км, понад 800 км до Балтійського моря.
Територією нашої області протікають великі ріки: Десна, Сейм. Псел. Ворскла. Сула. Ці річки є лівими притоками найбільшої водної артерії України - Дніпра. Здавна служать вони людям.
Через наш край проходять важливі залізниці та автошляхи. По них Сумщина має вихід до сусідніх з Україною держав, портів Чорного, Азовського та Балтійського морів. Територію області перетинають газопроводи та лінії електропередач. В цілому ж, географічне положення Сумської області є вигідним, це створює сприятливі умови для розвитку її господарства.
Вся територія нашої області поділяється на менші площі і відносно самостійні по правлінню території (адміністративні одиниці) - райони, які в свою чергу діляться на сільські Ради. В кожному районі чи сільській Раді є свої органи державної влади і управління.
Сумська область поділена на 5 районів (2021). До їх складу входять 378 сільських Рад, які об’єднують 1499 сільських населених пунктів. Враховуючи особливості географічного положення районів, їх можна розділити на чотири групи (див. табл. ):
Адміністративний поділ Сумської області
Північні (поліські) райони |
Центральні райони |
Південно-західні райони |
Південно-східні райони |
Шосткинський, |
Конотопський,
Сумський |
Роменський, |
Охтирський |
Домашнє завдання
Скласти 6 тестів до вивченої теми